Федерална агенция за околната среда в Десау
При изграждането на сградата на държавната администрация в Десау вниманието беше насочено към високата енергийна ефективност. Освен всичко друго, архитектите и проектантите заложиха на една от най-големите слънчеви термални системи в Германия със 115 тръбни колектора Vitosol 200-T.
Административна сграда с амбициозна архитектура и висока енергийна ефективност
Във Федералната агенция по околна среда, която се намира в Десау от 2005 г., работят повече от 750 души, които се грижат за опазването на водата, почвата и въздуха, като събират и публикуват данни за околната среда, предоставят научна подкрепа на Федералното министерство на околната среда, помагат за изготвянето на закони за околната среда и участват в тяхното прилагане.
Модерната административна постройка задава стандарти в няколко аспекта: изтънчен архитектурен замисъл, изключително енергоефективно изпълнение и захранване с възобновяеми енергийни източници, така тя е сама по себе си еталон. Необичайното разпределение на четириетажната сграда, проектирана от международно известното берлинско архитектурно бюро "Sauerbruch Hutton Architekten", прилича на издължена бримка. Оформеният в резултат на това вътрешен двор има стъклен покрив и се използва за пасивно оползотворяване на слънчевата енергия. Благодарение на високата топлоизолация на фасадата потреблението на енергия за отопление е с 50 % по-ниско от изискванията на Наредбата за топлоизолация, валидна към момента на проектирането, а икономията на енергия — с над 30 % от тези на действащата тогава Наредба (EnEV).
Съгласно изискванията към проектантите поне 15 % от общото потребление на енергия трябва да се покрива от възобновяеми енергийни източници. Затова инженеринговата фирма Zibell, Willner und Partner в Берлин разработва специална енергийна концепция: за отопление се използва централно отопление от когенерационна централа за сметищен газ, стопанисвана от публичното дружество за комунални услуги в Десау. Сградата се проветрява чрез механична вентилационна система с рекуперация на топлина, при която подземна камера с обща дължина 4800 метра предварително загрява подавания въздух през зимата и го охлажда през лятото. Електрическата енергия се осигурява от фотоволтаична система с площ 228 кв. Помещенията със специални охладителни натоварвания, особено невралгичната сървърна зала, се охлаждат с адсорбционен чилър, който от топлината произвежда студ. Планирането и изпълнението на това иновативно енергозахранване се контролира от федералния комисар по енергетиката д-р Уве Рьомлинг от Института за опазване и модернизация на сградите.
Слънчева термална система Viessmann за ефективно охлаждане и отопление
Адсорбционният охладител работи с вода като хладилен агент и силикагел като твърдо свързващо вещество. В затворения кръг при налягане от 10 mbar водата започва да се изпарява още при температура от 5 °C. При този процес от охлаждащата вода се отделя топлина, която се влива в охлаждащите повърхности на камерите. Водните пари навлизат в така наречената адсорбционна камера, където се абсорбират (адсорбират) от силикагела. Подадената топлина задвижва охладителния апарат, който освобождава парата, задържана в силикагела. Тя се кондензира в отделна камера. След това кондензът се впръсква обратно в изпарителя, където отново се изпарява под отрицателно налягане.
Адсорбционният чилър получава необходимата захранваща енергия от една от най-големите слънчеви електроцентрали в Германия. Разделени на три големи колекторни масива, 115 вакуумно-тръбни колектора Vitosol 200-T на Viessmann осигуряват енергиен добив от около 140 MWh годишно. Абсорберите с покритие Sol-Titan поглъщат особено голямо количество слънчева енергия, като по този начин осигуряват високия енергиен добив. Общата площ на колекторите е 345 квадратни метра. Върху плоския покрив служители на Friedrich Heizungsbau GmbH от Хоензефелд са монтирали общо 3450 отделни тръби.
Получената слънчева енергия се съхранява в три буферни резервоара за отоплителна вода, всеки с вместимост 7 500 литра. Соларната система и буферните резервоари имат двойно предназначение: в преходните сезони и през зимата слънчевата енергия, която не е необходима за охлаждане, може да се подава към отоплителната система.